Ce bine-mi pare că nu mă dau deșteaptă
Scris în categoria (culoare, optimism) de ines în data de 16-07-2010
Tăguit aşa : culoare, optimism
Cred că oamenii care se dau deștepți nu au o viață fericită și plină de bucurii, pot fi mult mai ușor deprima…bili și au un număr limitat de interacțiuni sociale reușite.
Mai cred despre aceștia că sunt triști pentru că nu-și dau seama cât de penibili sunt și că sunt și mai triști pentru că nu-și dau seama că nu au respectul celor din jur.
Mai cred despre ei că nu se pot bucura atunci când un lucru le iese bine sau atunci când li se confirmă că au acționat corect pentru că niciodată nu se așteptau să eșueze.
Mai cred că devin frustrați și paranoici atunci când nu sunt în centrul atenției sau atunci când nu li se cere lor părerea în anumite probleme, situație în care vor face tot ce le stă în putință să atragă privirile asupra lor, indiferent dacă măsurile luate îi vor afunda și mai mult în butoiul cu lucruri penibile.
Mai cred despre ei că se pierd în tot felul de detalii și că accentuează numai lucrurile despre care știu ei să vorbească, deși nu sunt atât de importante, dacă ne vom orienta într-un peisaj mai mare.
Ce bine-mi pare că nu mă dau deșteaptă!




(4 voturi, media: 4.00 din 5)







Un om destept (in sensul cu un IQ peste medie) nu se va crede niciodata astfel in fata celorlalti. Bineinteles, isi cunoaste capacitatea dar nu si-o va expune decat daca il va avantaja (cum ar fi un interviu pentru un job). Este o vorba din popor ca doar “prostii se cred destepti” si incearca din toate puterile sa-i convinga pe altii
Oh this world can be so over analyzed! E un subiect fascinant asupra caruia am meditat de multe ori.
Sinceră să fiu, am întâlnit și situația expusă de tine (cea în care, de fapt, omul doar se credea deștept, dar nu era cu adevărat), însă am întâlnit și situația în care omul chiar avea IQ peste medie, era conștient de asta și întotdeauna avea un aer de superioritate față de oamenii ”de rând”.
Așa este: se poate purta o foarte lungă discuție pe această temă a deșteptăciunii
.
Buna, am accesat din greseala blogul tau, si am citit primul articol.
Hm, delasator, limbajul m-a facut greu sa prind ideea. Oricum te repeti si sustii aceleasi lucruri prin exprimari diferite. Nu stiu cu ce te ocupi dar luand in considerare ca o psihologie a oamenilor in general nu prea o ai, nu mai accentua aceasi idee prin alte modalitati.
Ma refer la articolul cu “Ce bine-mi pare că nu mă dau deșteaptă”
Oricum nu am ce citi aici. Merg mai departe.
Îți urez drum bun și multă baftă în încercarea de a găsi bloguri care să-ți satisfacă intelectul!
sigur a ajuns la tine pe blog cautand ” cine e cea mai desteapta” wtf, ce se intampla cu oamenii astia? tare ciudat, in prostia lor pe care vor sa o accentueze si mai tare….
Hmm… oare dacă dai căutare la această sintagmă, chiar iese blogul meu?
Macar a definitivat subiectul principal
Un exemplu concret (ea) tot trebuia!
Buna Ines si buna tuturor care cititi aceste randuri
. Si eu am dat din intamplare de acest blog, cautand disperata si plina de sperante in acelasi timp o alta idee de care sa ma agat pentru inscrierea la facultate din toamna.
. Uof ce sa facem cand trebuie sa-i suportam?!
Dar in ceea ce priveste oamenii care se dau destepti, asa este din pacate sunt multi si uneori te vezi constrans sa ii asculti, sa pari interesat, sa-i faci sa creada ca ceea ce spun e interesant si eventual sa-i mai si aprobi din cand in cand. Eu lucrez in Italia la o tipa care are circa 60 de ani dar face universitatea doar si exclusiv pentru a-si tine “creierul antrenat” zice ea
Scuzati exprimarea si eventualele grseli gramaticale dar m-am cam “corcit” de cand sunt departe de casa.
Nice blog
Bună, Mihaela! Să știi că n-ai făcut greșeli gramaticale, deci poți sta liniștită
.
Mă bucur că ai dat peste blogul meu în căutarea de idei pentru înscrierea la facultate. Nu știu cât de mult te-am luminat, dar sper că vei face o alegere bună, oricare ar fi.
ines´s last blog ..Ce bine-mi pare că nu mă dau deșteaptă
Ce bine imi pare ca mai sunt oameni cerebrali care spun lucrurilor pe nume!!!Articolul mi se pare captivant in conditiile in care este imbibat de adevar si f educativ

Insa cer un sfat:
Stai linistit in banca ta si nu vrei sa te dai destept si totusi ti se aduc acuzatii care te incrimineaza pentru simplul fapt ca reactionezi destept.Mai poti scrie un articol si despre asta?
adelina´s last blog ..De ce să nu fii tu- pastişă de blog
@Adelina: stai să mi se întâmple un lucru de acest gen și imediat vine și articolul

ines´s last blog ..Ce bine-mi pare că nu mă dau deșteaptă
Oricum o astfel de parere lucida si bine argumentata poate deturna orice sistem marsav…si orice simulare a desteptaciunii..Mi-am permis sa fac o plimbare prin blog si am gasit materiale f interesante pentru jurnalism..Sunt o viitoare studenta la aceasta specializare si ma incanta perspectiva d/voastra asupra realitatilor cotidiene…Mi-ar placea mult sa primesc o parere(obiectiva) de la d-voastra despre infimele mele incercari jurnalistice de pe blogul meu.Multumesc.
adelina´s last blog ..De ce să nu fii tu- pastişă de blog
O să mă uit cu atenție pe blogul tău. Numai nu-mi mai vorbi cu ”dumneavoastră”

ines´s last blog ..Ce bine-mi pare că nu mă dau deșteaptă
Iti multumesc mult.
adelina´s last blog ..De ce să nu fii tu- pastişă de blog
Cand te dai destept apare si reversul medaliei, ca poti fi pus sa faci lucruri pe care esti incapabil sa le faci.
CaliVita´s last blog ..Tratamentul herpesului – un virus nu chiar atat de simplu
Tocmai am terminat facultatea de p……. imi pare rau ca nu am apucat sa citesc postul acesta inainte de a ma inscrie …framanta ….stresa, etc !
Omul care este cu adevarat destept stie bine unde ii este locul si ce are de facut, nici ca sa te subevaluezi nu este bine nici daca te supra eveluezi nu este bine
Maryam´s last blog ..Sarcina pe saptamani