Am vreo câteva zile de când mă tot întreb cine e „guest”-ul ăla care, în mod constant, îmi dă câte o steluţă la oricare articol. Despre orice aş scrie sau aş fi scris… pac: staluţa! Una. Nimic nu-l înduioşează pe „guest”-ul ăsta: nici Daria, nici Boris, nici Matei, nici problemele mele existenţiale, nici problemele mele normale, nici doamna Carmen… şi nici măcar Bianca, cel mai frumos copil de pe Pământ. Nu. „Guest”-ul este constant: o steluţă!
Dar, după ceea ce tocmai am constatat, pot să spun cu mâna pe inimă că ştiu cine e „guestu”-ul şi că te înţeleg, dragă! Stai liniştit! Poţi să-mi dai o steluţă în continuare, indiferent ce aş scrie. E de înţeles… la câte ţi s-au întâmplat lately, este şi normal să mă urăşti.
În strânsă legătură cu această persoană (căreia îi mulţumesc pentru că m-a inspirat. Nu ştiu ce mă faceam fără tine, dragă!) şi în strânsă legătură cu articolul de mai jos (care nu era în strânsă legătură cu tine, dragă. Puteai să-mi dai măcar două steluţe. Nu fi paranoic!) voi scrie acest articol.
Aşadar… când eşti un om care trăieşte mai mult pe messenger decât în viaţa reală, când eşti un om care preferă să stea în camera alăturată şi să te sune, când eşti un om pentru care sintagma „faţă în faţă” este mult prea complicată pentru a putea fi cuprinsă cu toată mintea, când eşti un om care se ascunde în spatele emoticoanelor şi care dă un google atunci când rămâne fără o replică de dat, când eşti un om care are nevoie de o tastatură pentru a putea exprima CEVA… faci lucruri ciudate.
Mi s-a întâmplat de multe ori (dar numai o singură dată, din fericire, într-un mod atât de evident) să constat că imaginea formată în urma conversaţiilor pe messenger nu se suprapune cu imaginea din realitate. Pe messenger avem replică, părem dezinvolţi, părem deştepţi (of, Doamne!), părem amuzanţi, părem cool. În realitate, suntem nişte introvertiţi, nişte timizi, nişte… lipsiţi de simţ al umorului, nişte frustraţi (o, Doamne, again!). Prin urmare, pe această cale fac apel la toţi cei care cred eu că sunt suficienţi de inteligenţi încât să-şi dea seama cum sunt în realitate: dacă ştiţi cum sunteţi voi, mai lăsaţi-ne cu prostii din astea şi cu emoticoane cu dinţi şi cu afecţiune virtuală. Dacă nu sunteţi în stare să vă manifestaţi aşa şi în realitate, mai lăsaţi-ne; ne pierdem timpul degeaba.
Ceea ce este şi mai interesant de observat viziunea acestor oameni despre lume. Vai de capu’ şi de zilele mele! Cam care vă imaginaţi voi (voi, oameni normali, adică majoritatea cititorilor acestui blog, îmi place mie să cred) că ar fi, pentru aceşti oameni, apogeul supărării? Cam care credeţi că ar fi acţiunea supremă pe care ar putea să o facă, aceea care să tansmită, în mod clar, faptul că au fost răniţi şi că suferă?
Pun pariu că vă gândiţi la lucruri normale… de genul: certuri, reproşuri, bocete etc. Păi nu. Apogeul supărării pentru ei, gestul suprem, este ignore pe messenger, şters persoana respectivă din lista de friends de pe StumbleUpon, şters persoana respectivă din lista de friends de pe Hi5.
Eh? Ce părere aveţi? Asta da suferinţă!
Adică la naiba cu „Vreau să te văd. Să îţi spun în faţă cât de mult te urăsc”. Sau la naiba cu „X-box-ul” (cutia pe care ţi-o faci după ce te desparţi de cineva şi în care pui toate chestiile care îţi amintesc de persoana respectivă, inclusiv periuţa de dinţi pe care o foloseai în perioada în care eraţi împreuna. Cine s-a uitat la Gilmore Girls ştie
). Nu! Acum te scot din lista de prieteni de pe Hi5 ca să-ţi arăt cât de supărat sunt.
Tuturor acestor persoane nu pot decât să le transmit un sincer şi călduros… LAAAAAME!!!
Melodie:




(20 voturi, media: 3.95 din 5)







hilara “superiotatea” ta [in tara orbilor, chiorul e imparat] : faci 2 pasi in fata gloatei, te intorci si incepi sa iti declari adevarata valoare
analiza ta comica prin multimea de exclamatii si repere exclusiv orale, incercari de apropiere fata de prezumtivii cititori ‘draga’ nu face decat sa observe evidentul…pamantul se invarte
[frumos stil totusi, talente bune de orator intr-o opera de`a lui Caragiale, corectitudine atipica si imaculata demna de o persoana clara,concisa si totusi peste masura de falsa ]
cat despre mirarea ta tipic tanti aglaia cu mana in sold, fiecare isi rezolva conexiunile sociale in felul sau, cine esti tu sa judeci? personalitati diferite,moduri de a fi diferite, uneori e mai usor sa intrerupi orice contact..sa tai orice legatura tocmai pentru ca te scarbeste sa mai dai vre-o explicatie
Cu superioritatea-mi caracteristica te informez ca “vre-o”-ul asta pe care il stii tu… se scrie fara cratima.
“Draga” e ironic si este numai si numai pentru tine.
Hai nu mai fi frustrat, vrei?
Tin sa te anunt ca ai gresit interlocutorul. Felicitari!
hilara “superiotatea” ta [in tara orbilor, chiorul e imparat] : faci 2 pasi in fata gloatei, te intorci si incepi sa iti declari adevarata valoare care poate nu e cu nimic mai presus de a celorlalti..tu doar ai luat cuvantul..
analiza ta comica prin multimea de exclamatii si repere exclusiv orale, incercari de apropiere fata de prezumtivii cititori ‘draga’ nu face decat sa observe evidentul…pamantul se invarte… lipsa de noutate contrasteaza grav cu atitudinea de geniu eminescian izolat undeva pe luna privind cu dispret fata de gloata de pamanteni..
[frumos stil totusi, talente bune de orator intr-o opera de`a lui Caragiale, corectitudine atipica si imaculata demna de o persoana clara,concisa si totusi peste masura de falsa ]
cat despre mirarea ta tipic tanti aglaia cu mana in sold, fiecare isi rezolva conexiunile sociale in felul sau, cine esti tu sa judeci? personalitati diferite,moduri de a fi diferite, uneori e mai usor sa intrerupi orice contact..sa tai orice legatura tocmai pentru ca te scarbeste sa mai dai vreo explicatie
ps: am dat edit , dar se pare ca esti prea rapida si nu m-a lasat sa corectez.. nu e stilu meu sa imi expun ideile intr-o forma literar corecta, sunt adeptul mesajului si nu al formei
cat despre frustrare, te asigur ca nu e cazul… nu eu ma uit la “gillmore girls”
@auslander in cazul asta, imi cer scuze
@tintome: avand in vedere ca am gresit interlocutorul, imi cer scuze si de la tine
Asa-mi trebuie daca sunt prea pornita…
Exact aceeasi situatie am trait-o si eu altadata, se prea poate sa fie tot cu acelasi plugin. La care am renuntat intre timp, dandu-mi seama ca, la numar relativ mic de voturi/vizitatori, mai mult se profita de el.
Aveam pe unul care nu facea decat sa-mi voteze negativ orice puneam. Deh, dereglaje de personalitate. Sau “capra vecinului”, ii mai zice.
Ultima postare de la Cristi-Bombardament cu ţâţe
Mie imi place cum arata acolo
Nu vreau sa le scot.
PS: las’ c-am facut eu acum o razie de cate 5 stelute la mai multe posturi, hihi
Ultima postare de la Cristi-Bombardament cu ţâţe
phew
Multumesc
Ma simt teribil , nu am votat pana acum . Risc sa fiu tinta unui articol de genul “George , un virtual impasibil” . In ultimul timp ai fost cam messed up . Schimba-i zodia lui Ciobanu , cumpara-ti un Jeep mai mare decat “bijuteria” imbecilului , scoate ym din start up , arunca telefonul si mai pune melodii faine , fataaaaaaaa .
Stiu , sunt cicalitor cu melodiile astea … dar e singurul meu defect .
Cat despre messed up, yep, ai dreptate. Numai ca nu ai identificat bine cauza
Keep on trying. A! Si melodiile sunt foarte frumoase, fataaaaa! 
Ultima postare de la ines-Asl pls. Ne despărţim?
Mi-am folosit nelimitatele mele cunostinte de matematici superioare si ti-am rezolvat ultimul mister . La articolul “Cap la cap” ai o medie de 4.75 stelute in urma a 8 voturi lucru incompatibil cu “planul diabolic” al virtualului . In concluzie , nu poate fi decat proprietarul Jeepului
Atat de dimineata si totusi rezolv probleme pe care nici Cauchy nu le-ar fi rezolvat . Imi esti datoare cu un Santal de ananas . si cu o melodie !
Ultima postare de la ines-Asl pls. Ne despărţim?
“draga” Ines,
Imi cer scuze daca am incercat sa iti distrug templul autolaudativ pe care ti l-ai creat in acest blog. Nu credem ca ai atata ingamfare sa presupui ca toate articolele tale merita 5 stelute. Eu sunt “guest-ul” care zici tu ca iti da cate o steluta la fiecare articol. ceea ce nu e adevarat. uita-te mai bine si ai sa vezi ca ai si 5 stelute primite si 4 si 3 si 2 si 1, 1 steluta ai primit de la mine pentru articolele care in opinia mea erau slabe si nu aveau ce cauta, de ex. banalitatea unor caini pe care ii pui tu pe site, si sa stii ca sunt un mare iubitor de caini (am 5 acasa), pisici sau puisori. Daca tu consideri ca un articol in care insiri poze cu asa ceve merita 5 stele este doar opinia ta. Eu ii dau o stea. Una dintre scrisorile tale catre Boris a primit 5 stele de la mine. Mi s-a parut ca are tehnica oratorica si foloseste figuri frumos alcatuite. De aceea, nu te astepta ca toata lumea sa iti dea nota maxima pentru orice scrii tu. Cred ca esti un pui de dictator in cazul acesta. daca vezi ca primesti pentru unele articole si 4 si 3 si 2 sau chiar o steluta, e motiv de analiza pentru tine. in acest caz trebuie sa vezi unde ai primit mai multe si sa iti imbunatatesti scrisul. iti spun din nou. nu scrii perfect. nu esti un autor desavarsit. Cand ai sa fii am sa ma bat pentru un autograf pe cartea scrisa de tine.
P.S. Daca vrei sa iti dau 5 stele ptr orice articol ca sa te imti mai bine, iti dau, insa eu zic ca mai bine sa te bucuri ca ai un cititor fidel inca de la inceputul blogului tau, care apreciaza, de cele mai multe ori pozitiv, ceea ce scrii tu. si sa mai stii ca ma si cunosti un picut, si nu ai mai scrie ce ai scris mai sus daca ai sti exact cine sunt.Din placere mai citesc si blogul tau la serviciu…
Ok… sa revin cu picioarele pe Pamant putin si sa explic
Nu vreau cinci stele la fiecare articol. Ar fi culmea si ar fi… nerealist. Sunt absolut convinsa ca ar fi ciudat ca toata lumea sa-mi dea cinci stele.
Am scris fraza cu stelele intr-un mod ironic si la adresa unei persoane despre care credeam ca imi da steluta respectiva dintr-un subiectivism… inexplicabil.
Acum ca am aflat ca ALTCINEVA imi da stelutele si ca explicatia ta este una cat se poate de normala… chiar ma bucura faptul ca nu primesc numarul maxim de stelute si ca imi si spui ce anume nu iti place. Dar, asa cum tu mi-ai dat mai putine stelute, altii mi-au dat maxim, la acelasi articol. Nu stiu cum as putea face sa ii multumesc pe toti.
O evolutie a mea cred ca se observa in articolele mele. Asta altii pot spune mai bine. Cat despre “templul laudativ”, nu cred ca acesta exista. Si imi cer scuze daca am creat aceasta impresie.
In alta ordine de idei, imi pare bine ca exista persoane care imi citesc blogul de la inceput. Inseamna ca am facut eu ceva de i-am mentinut ca cititori. Sper sa reusesc sa fac si in continuare.
Si intr-o alta ordine de idei, DA, sunt cam messed up in perioada asta, ceea ce ma face sa scriu urat si nu pe placul tuturor. Din pacate, nu pot sa ma detasez si sa scriu frumos…
Repet: ironia era la adresa altcuiva. Si sigur nu esti tu. Nu cred ca acel cineva ar fi atat de prietenos. Si nici nu cred ca imi citeste blogul de la inceput. Chiar imi cer scuze pentru confuzie.
Offf… gdm me!!! Cred ca trebuie sa iau o pauza de la blog. Pe bune!
Aoleu….trebuie sa votam tot?….nu mi-am dat seama…dar amenintarea cu lista de hi5 e foarte serioasa….;(
Ultima postare de la Claudiu-Aberatii…
Nu, mai, nu. Offfffff… nu TREBUIE sa dati nimic.
Ba da….ca e misto cand te ataci cu stelutele….
P.S. : Chill out, glumeam si eu…..sper sa nu te superi pe mine….
Ultima postare de la Claudiu-Aberatii…
cool.
that’s really nice and helpful.
thanks.